کاهش قیمت خانه در گرو کنترل حباب قیمت زمین

تاریخ: 1392/11/27


 قیمت مسکن در سال آینده افزایش نخواهد داشت دارد و دولت باید برای کنترل قیمت زمین در تهران تدابیری بیندیشد چرا که قیمتمسکن رو به کاهش است.

محمدعدالتخواه - کارشناس مسکن - در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به کاهش قیمت مسکن پس از رکود حاکم بر بازار اظهار کرد: قیمت مسکن مشروط به کنترل و کاهش قیمت زمین در تهران و شهرهای بزرگ در سال آینده نیز روند کاهشی به خود می‌گیرد.

وی افزود: باید حباب قیمت زمین در شهرهای بزرگ کنترل شود چراکه با رکود بازار ایجاد شده از ابتدای امسال،‌ روند کاهشی قیمت مسکن آغاز شده است.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه دولت به دنبال اعطای وام و تسهیلات مسکن به اقشار نیازمند مسکن است،‌ افزود: وام‌های 35 و 50 میلیون تومانی دردی از مشکل متقاضیان مسکن برطرف نمِی‌کند اما ممکن است به رونق نسبی بازار کمک کند.

عدالتخواه گفت: باید دولت برای تامین مسکن دهک‌های یک و دو جامعه تدابیر و طرح‌های دیگری داشته باشد چراکه این افراد حتی قادر به پرداخت اقساط ماهانه نیستند.

وی معتقد است: با کاهش 25 تا 30 درصدی قیمت مسکن در ماههای اخیر بهترین زمان برای کنترل قیمت زمین در شهرهای بزرگ است چرا که برخلاف دیگر کشورها زمین‌های زیادی در کشور داریم که می‌توانند به تساوی عرضه و تقاضا کمک کنند.

به گفته عدالتخواه قیمت مسکن در سال آینده به سیاست‌های دولت و برنامه‌های جامع مسکن بستگی دارد.

وی با اشاره به بازار مسکن در روزهای پایانی سال و تحت تاثیر قرار گرفتن این بازار با نام بازار شب عید افزود: امسال رکود دربازار مسکن به نفع این بازار بود و کاهش قیمت مسکن را رقم زد.

این کارشناس اظهار کرد: مسکن نیاز همیشگی مردم است و ممکن است در مواقعی با افزایش تقاضا همراه شود که افزایش تقاضا و قیمت مسکن در ماه پایانی سال پیش‌بینی نمی‌شود.

وی با اشاره به طرح‌های اعمال مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر معاملات مکرر گفت: بهتر است برای تثبیت قیمت بازار مسکن این طرح‌ها اجرایی شوند.

به گفته عدالتخواه در صورتی که دولت بتواند مالیات بر ارزش افزوده املاک را در سال آینده اجرایی کند منبع خوبی برای تثبیت قیمت‌ها و برطرف شدن نیاز مسکن می‌شود.

این کارشناس مسکن درباره پیشنهاد خود برای بازار مسکن سال آینده گفت: مشکل مسکن با افزایش و کاهش یا ایجاد رکود برطرف نمی‌شود بلکه عرضه بیشتر مسکن و تشویق سازندگان به ساخت و ساز می‌تواند در تثبیت قیمت‌ها موثر باشد.

وی افزود: باید بازار مسکن برای مصرف‌کنندگان تسهیل شود نه برای سرمایه‌گذاران این بخش برنامه ریزی شود.