شرط افزایش بیشتر وام‌مسکن

تاریخ: 1392/10/22


 بانک‌مسکن به تحلیل‌ها درباره سهم ناچیز وام جدید خرید مسکن در تامین قدرت ‌مالی خریداران پاسخ داد.


دبیر هیات‌مدیره بانک‌مسکن در واکنش به معمای «رشد ناچیز مبلغ وام خرید به‌رغم درخواست دولت برای سه‌رقمی شدن سقف‌وام»، به بخشنامه‌ای اشاره کرد که بانک‌مرکزی در جریان مذاکرات چندجانبه ماه‌های اخیر، با ابلاغ آن خطو‌ط‌قرمز افزایش واممسکن را ترسیم کرده بود. در نشست‌هایی که از اواخر تابستان امسال بین وزارتخانه‌های راه‌وشهرسازی و اقتصاد با بانک‌مرکزی و بانک‌مسکن برسر نحوه پرداخت تسهیلات‌بانکی خرید مسکن آغاز شد، طرف‌های مذاکره با بانک‌مرکزی همواره به‌دنبال احیای جایگاه از دست‌رفته وامخرید در میان جامعه متقاضی مسکن بودند و برای این هدف دو پیشنهاد 50 میلیونی و 100 میلیونی را ارائه کردند، اما در نهایت بانک‌مرکزی سقف 35 میلیون‌تومان را تعیین کرد که البته با یک تبصره قابل‌اجرا در بانک‌مسکن این رقم می‌تواند به 45 میلیون تومان تبدیل شود.
ابوالقاسم رحیمی انارکی روز گذشته در پاسخ به اینکه «چرا سقف جدید وام خرید متناسب با قیمت‌های روز بازار مسکن افزایش پیدا نکرده است؟» به «دنیای‌اقتصاد» گفت: بانک‌مرکزی ملاحظه‌هایی را در موضوع وامخرید مسکن دارد که مهم‌ترین آن تاکید بر رعایت فرمولی است که مطابق آن وامخرید باید افزایش پیدا ‌کند. در این فرمول سقف وام براساس توان وام‌گیرنده‌ در بازپرداخت اقساط ماهانه تعیین می‌شود طوری که مبلغ وام نباید بیشتر از حدی باشد که امکان بازپرداخت آن سلب شود. رئیس مرکز برنامه‌ریزی بانک‌مسکن افزود: پیشنهاد ما برای افزایش تسهیلات خرید، این مبلغ نبود، اما بانک‌مرکزی با محاسبه سهم مسکن در سبد هزینه خانوار، ابتدا توان مردم در بازپرداخت تسهیلات را تعیین و سپس با محاسبه حداکثر مبلغی که می‌تواند به عنوان قسط ماهانه وام تعریف شود، سقف جدید وامخرید را تعیین کرد. رحیمی‌انارکی تصریح کرد: هزینه‌ای که خانوار‌ها برای تامین‌ مسکناجاره‌‌بها- صرف می‌کنند طبق اعلام بانک‌مرکزی حدود 33درصد کل هزینه ماهانه خانوار در سال91 بوده است که بیشترین فاکتور هزینه‌ای در بین انواع کالاها و خدمات سبدماهانه محسوب می‌شود و در تهران سهم آن تا 45درصد هم می‌رسد.
دبیر هیات‌مدیره بانک‌مسکن افزود: بانک‌مرکزی در افزایش مبلغ وام خرید مسکن از 20 میلیون تومان به سقف جدید تاکید داشت وام به گونه‌ای زیاد شود که اقساط ماهانه معادل سهم مسکن در سبد هزینه‌ خانوار باشد و بین 28 تا 30درصد کل هزینه ماهانه خانوار را شامل شود. در حال حاضر اقساط وام جدید 35 میلیونی، 525 هزار تومان است که 28 تا 29 درصد کل‌هزینه ماهانه وام‌گیرنده‌ها را در بر می‌گیرد، اما وام 50 میلیونی سهم قسط ماهانه را به بیش از 40 درصد هزینه‌کل افزایش می‌دهد.
رحیمی انارکی با تاکید براینکه «نسبت قسط‌ به هزینه ماهانه خانوار» فقط یکی از شاخص‌های بانک‌مرکزی برای افزایش وام خرید مسکن است، درباره سایر ملاحظه‌های بانک‌مرکزی گفت: یکی از دلایلی که نتوانستیم سقف وام خرید را بیش از 35میلیون تومان افزایش دهیم، رعایت همین نسبت بود. بانک‌مرکزی درعین حال نگران افزایش قیمت مسکن نیز هست و قرار شده سه‌ماه یکبار گزارش اثرگذاری وام جدید در بازار مورد بررسی قرار گیرد و اگر تعادل منابع و مصارف در بانک‌مسکن به هم نخورد و تاثیر منفی بر قیمت مسکن نداشت، تسهیلات 50میلیونی که در حال حاضر به زوج‌های تازه تعلق می‌گیرد به گروه‌های دیگر تقاضا تعمیم داده شود.
می‌دانیم کافی نیست
در نشست خبری روزگذشته بانک‌مسکن که قرار بود مدیرعامل بانک پاسخگوی سوالات خبرنگاران باشد، دبیر هیات‌مدیره و مدیران اداره اعتبارات و حساب‌های تعهدی بانک به جای او حاضر شدند و با تایید بر ناکافی بودن تسهیلات جدید خرید مسکن اعلام کردند: پیشنهاد بانک‌مسکن به بانک‌مرکزی برای سقف وام خرید 35 میلیون و وام تعمیرات 15 میلیون تومان و برای زوج‌ها نیز 50 میلیون بود اما بانک‌مرکزی در نهایت با قبول وامخرید و وام‌ زوج‌ها، سقف وام تعمیرات را 10 میلیون تعیین کرد. دبیر هیات‌مدیره بانک‌مسکن با بیان اینکه در دنیا حداقل 70درصد ارزش یک ملک، تسهیلات بانکی داده می‌شود، گفت: در ایران اکنون سهم وام خرید از قیمت مسکن، از نرخ تک‌رقمی در زمان وام 20 میلیونی به 17 تا 22درصد با پرداخت تسهیلات جدید افزایش پیدا کرده است درصورتی که اگر قرار بود قدرت 50‌درصدی وام 20میلیونی سال84 امروز احیا شود باید تسهیلات به 70 میلیون تومان افزایش پیدا می‌کرد.
اتهام وامخرید اثبات نشد
رحیمی انارکی در ادامه با انتقاد از عدم افزایش وام خرید مسکن در سال‌های اخیر گفت: اگر این تسهیلات سالانه متناسب با رشد قیمت افزایش پیدا می‌کرد، امروز نیازی به ترمیم اساسی آن نبود اما به‌رغم آنکه وامخرید متهم افزایش قیمت شده بود، در سال‌هایی که وام افزایش پیدا نکرد مشاهده کردیم قیمت 4 برابر رشد کرد و اثبات شد این تهمت دلیل منطقی و علمی ندارد. دبیر هیات‌مدیره بانک‌مسکن با بیان اینکه پیشنهادهای دیگری برای تسهیلات‌خرید به بانک‌مرکزی ارائه خواهد شد، افزایش دوباره سقف وام را منوط به تحت‌ کنترل‌بودن قیمت مسکن، برهم نخوردن تعادل منابع و مصارف بانک‌مسکن و افزایش توان بازپرداخت وام‌گیرنده‌ها عنوان کرد.
شاخص‌ ورشکستگی بانک
وی درباره خبرهایی که تحت‌عنوان ورشکستگی بانک‌مسکن مطرح است نیز گفت: شاخص ورشکستگی یک بانک این است که زیان انباشته داشته باشد، نتواند به تعهداتش عمل کند و توان پرداخت تسهیلات به مشتریانش را از دست بدهد در حالی که این سه شاخص در بانک‌مسکن وجود ندارد و بانک‌مسکن هم‌اکنون در رده سوم پرسودده‌ترین بانک‌های فعال در کشور قرار دارد.