بانک‌مسکن، بی‌طرف در اختلافات

تاریخ: 1392/09/18


مدیرعامل جدید بانک‌مسکن که سابقه همکاری دیرینه با مشاور مالی وزیر راه‌وشهرسازی در حوزه‌هایی همچون  بازار پول و بازار سرمایه دارد، در عین حالی که مصر است پیشنهاد قدیمی این بانک‌ برای افزایش دست‌کم 50درصدی سقف فعلی وامخرید مسکن را به کرسی بنشاند و مجوز لازم را از بانک‌مرکزی و شورای پول و اعتبار دریافت کند، اما به شدت در اعلام‌نظر درباره اختلاف به وجود آمده بین بانک‌مرکزی و دولت در قضیه واممسکن، احتیاط به خرج می‌دهد.


بانک‌مسکن که ظاهرا در کارکرد سال‌های اخیر صندوق سپرده‌گذاری وام 20 میلیونی خرید مسکن، چندان موفق نبوده - طبق گزارشی که هفته گذشته اعلام شد- و مجبور به استقراض از بانک‌مرکزی شده است، شاید بیشتر از هر بانکی، تمایل شدید به سبزشدن چراغ پرداخت نوعی وام مسکن پرقدرت دارد تا بتواند نیاز بازار مسکن در این حوزه را به دلیل سابقه طولانی‌اش، زودتر و بهتر از سایر بانک‌های تجاری پاسخ دهد و از این محل، کسب‌وکار داخلی بانک را نیز رونق ببخشد. با این حال، محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک‌مسکن به خبرگزاری‌فارس اعلام کرده، پیشنهاد بانک مسکن وام 30میلیونی خرید مسکن است که در دستور کار شورای پول و اعتبار است.
بت شکن در پاسخ به این سوال که آیا شما موافق افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن هستید، گفت: این یک تصمیم اقتصادی است و باید دید که شورای پول و اعتبار به عنوان رکن تصمیم‌گیر شبکه بانکی که همه ابعاد قضیه و تاثیر آن روی متغیرهای کلان اقتصادی را می‌بیند، چه تصمیمی می‌گیرد. مدیرعامل بانک مسکن گفت: علی‌القاعده باید تناسبی در این بین باشد و فکر می‌کنم که شورای پول و اعتبار تصمیم خواهد گرفت و الان این موضوع در شورای پول و اعتبار در جریان است.