منابعی برای تعهدات باقیمانده در مسکن مهر وجود ندارد!

تاریخ: 1392/09/11


- وزارت راه‌وشهرسازی با انتشار گزارش عملکرد 100 روز اول، در ابتدای این گزارش نوشت: وزارت راه‌وشهرسازی با ادغام دو وزارتخانه، علاوه‌بر مشکلاتی که همه وزارتخانه‌ها با آن مواجه هستند مسائل ناشی از ادغام را نیز به دوش می‌کشد.


این گزارش در دو فصل شامل «تشریح ساختار فعلی وزارتخانه همچون نیروی‌انسانی، اعتبارات و بدهی‌ها» و همچنین «توضیح اقدامات انجام‌شده ظرف 100 روز اخیر در 17 حوزه زیرمجموعه وزارتخانه از جمله راه و حمل‌ونقل و مسکن و ...» تهیه شده است.
آن طور که به‌صورت رسمی در این گزارش اعلام شده است، وزارت راه‌وشهرسازی هم‌اکنون 4 هزار و 400 میلیارد تومان بدهی قطعی به پیمانکاران دارد و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل 472 طرح و حدود 5 هزار پروژه به قیمت ثابت سال92، برابر با 120 هزار میلیارد تومان برآورد شده، این درحالی است که کل بودجه وزارتخانه در سال 6 هزار میلیارد تومان است. در این گزارش درباره بخش مسکن (مسکن‌مهر) نیز اعلام شده است: در حال‌حاضر منابعی جهت پرداخت تعهدات باقی‌مانده در مسکن‌مهر وجود ندارد. ضمن اینکه ضعف موجود در سیستم حمل‌ونقل عمومی که از جمله مشکلات فعلی مسکن‌مهر به‌خصوص در شهرهای‌جدید محسوب می‌شود در شرایطی است که معادل 633 میلیارد تومان هزینه برای تکمیل این سیستم‌ها (مترو) اعتبار لازم است؛ در حالی که تاکنون 226 میلیارد تومان صرف شده است.