افزایش اجاره‌بها کمتر از نرخ تورم

تاریخ: 1394/04/22


در فصل جابه‌جایی برخی مستأجران از درخواست افزایش اجاره‌بها توسط صاحب‌خانه‌ها گلایه دارند.

در همین رابطه کارشناسان بازار مسکن و رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز معتقدند که اجاره مسکن تابعی از نرخ فروش آن است و با توجه به اینکه افزایشی در قیمت مسکن رقم نخورده نباید به اجاره‌بها افزوده شود. با وجود این، اما برخی موجران نگاه درآمدزایی به مسکن استیجاری دارند و به‌طور سنتی اعتقاد دارند که سالانه باید به نرخ اجاره بیفزایند.

این شرایط موجب شده تا آمارهای رسمی بانک مرکزی هم از افزایش 13درصدی اجاره‌بها در خردادماه امسال نسبت به خرداد سال گذشته حکایت داشته باشد درحالی‌که قیمت مسکن در این بازه زمانی با کاهش 3درصدی مواجه شده است. حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص افزایش اجاره‌بها به مهر گفت: گزارش‌هایی که تاکنون از اجاره نامه‌ها داشته‌ایم، نشان داده که افزایش اجاره‌بها در این مدت کمتر از نرخ تورم بوده است، بنابراین نمی‌توان گفت که افزایش زیادی را در این بخش داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه قیمت مسکن هم در این مدت کمتر از نرخ تورم افزایش داشته است، افزود: برآورد ما این است که اجاره‌بها به رقمی بالاتر از تورم نمی‌رسد و با همین نرخ‌های کنونی تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند و انتظار افزایش قیمت را در این بخش نداریم. معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بعید است که در نیمه دوم سال هم شوک قیمتی در بازار مسکن داشته باشیم، چراکه بازار به اندازه کافی اشباع شده است.