شرط خروج رکود از بازار مسکن

تاریخ: 1393/05/25


 یک کارشناس عمران گفت: خروج از رکود مسکن نیاز به حمایت‎های دولت دارد.

علیرضا علی‎محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: از اواخر سال 1390 نشانه‎های رکود در صنعت ساختمان به مرور زمان ظاهر و کاهش شدید خرید و فروش باعث کاهش در ساخت و سازها شد.

وی تصریح کرد: از آنجاکه کشور ما یک کشور عمرانی است و اکثر صنعت‎ها به قسمت عمران وابسته است، هرگونه کاهش در تولید اثر مستقیم روی بخش‎های دیگر نشان می‌دهد.

این کارشناس عمران یادآور شد: در آن زمان دولت سیاست‎های گسترده‎ای در بخش مسکن داشت به خصوص در بحث مسکن‌ مهر که بسیار هم فعال بوده است ولی چون جامعه هدفی که در مسکن مهر وجود داشت جزو افراد مؤثر در صنعت ساخت و ساز نبودند در نتیجه حاصل چندانی در رونق بازار نداشت.

وی عنوان کرد: کاهش شدید خرید و فروش‌ها و بعضی از عوامل مانند تحریم‎ها، افزایش شدید قیمت‎ها و از طرفی کاهش شدید قدرت خرید مردم باعث شد که صنعت ساختمان به یک رکود بی‎سابقه‎ای دچار شود که همچنان اثر رکود آن باقی است و این انتظار نمی‎رود که در سال‌ جاری و حتی سال آینده با وضع موجود بتوان از رکود مسکن خارج شد و خروج از این رکود نیاز به حمایت‎های دولت دارد که در بسته جدید پیشنهادی دولت، خروج از رکود بدون تورم در نظر گرفته نشده است.

این کارشناس عمران اظهار کرد: تولید کننده و خریدار هنوز مردد هستند ولی چون این نیازها جزو نیازهای واقعی است بالاخره دیر یا زود خود را نشان خواهد داد و مطمئنا مصرف کننده به مسکن نیاز خواهد داشت ولی در سال‎های اخیر تولید نسبت به خرید و فروش وجود داشته و این باعث رکود ساختمان شده است.

علی‌محمدی یادآور شد: اکثر واحدها در زمانی که تورم بسیار بالایی وجود داشت ساخته شده‎اند و قیمت تمام شده این ساختمان‏‌ها برای سازنده بالا بوده است و اگر هم در بسته پیشنهادی دولت کاهش قیمت اتفاق بیفتد این کاهش نمی‎تواند در این بخش اثرگذار باشد و سازنده‎ای که قیمت تمام شده ساختمانش بالا باشد آن را به قیمت پایین نخواهد فروخت و به خریداران توصیه می‌شود که با این وضع بهترین زمان خرید، برهه کنونی است.