وام مسکن 60 تا 80 میلیونی چه بر سر بازار مسکن می‌آورد؟

تاریخ: 1393/05/01


 رئیس اتحادیه انبوه‌سازان مسکن کرمانشاه معتقد است: پرداخت وام مسکن تا سقف 60 یا 80 میلیون تومان قدرت خرید مردم را بالا برده و می‌تواند تا حدی بازار مسکن را از رکود خارج کند.

منصور طاقه ای در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه وام‌های مسکنی که پرداخت می‌شود، در برابر قیمت‌های بالای مسکن پاسخگو نبوده و مشکلی را از مردم حل نمی‌کند، اظهار کرد: هم اکنون صحبت از این است که وام مسکن تا سقف 60 تا 80 میلیون تومان افزایش پیدا کند که این کار قدرت خرید مردم را بالا برده و می‌تواند بازار مسکن را از رکود خارج کند.

وی با بیان اینکه افزایش سقف وام مسکن منجر به افزایش قیمت‌ها و تورم در بازار مسکن نمی‌شود، اظهار کرد: اگر بخواهیم در آینده شاهد جهش ناگهانی در بازار مسکن نباشیم، باید تولید مسکن را افزایش دهیم و این کار نیازمند حمایت از سازندگان مسکن است.

طاقه‌ای توصیه کرد، برای اینکه هم از سازندگان مسکن حمایت شود و هم مردم قدرت خرید بالاتری داشته باشند، بهتر است وام مسکن ابتدا در اختیار سازندگان قرار گیرد تا صرف ساخت و ساز شود و بعد قابل انتقال به مصرف‌کننده باشد.

به گفته وی، این روش باعث می‌شود سرمایه‌های سرگردانی که در جامعه وجود دارد و زمینه ساز تورم است نیز به سمت بازار مسکن بیاید.

‌رئیس اتحادیه انبوه سازان مسکن کرمانشاه با اشاره به تفاوت قیمت مسکن در شهرهای بزرگ و کوچک کشور، افزود: بهتر است وام مسکن در شهرهای کوچک کمتر از شهرهای بزرگ باشد تا تورم احتمالی در یک شهر خاص رخ ندهد.

وی با بیان اینکه هم اکنون بازار مسکن در رکود تورمی قرار دارد، دلیل رکود بازار مسکن را بالا بودن قیمت‌ها دانست که باعث می‌شود مردم توان خرید نداشته باشند.

این کارشناس بازار مسکن در خصوص دلایل بالا بودن قیمت مسکن نیز ادامه داد: قیمت مسکن از سه عامل زمین، دستمزد و هزینه مصالح اثر می‌پذیرد و تا زمانی‌که این قیمت‌ها بالا می‌رود نمی‌توان انتظار داشت قیمت مسکن پایین بیاید.

طاقه‌ای، کاهش عرضه مسکن را نیز از دیگر دلایل بالا رفتن قیمت آن عنوان و خاطرنشان کرد: به دلیل بالا رفتن هزینه‌های ساخت و ساز این کار توجیه اقتصادی ندارد و با کمبود عرضه در بازار مسکن مواجه هستیم و این عدم هماهنگی عرضه و تقاضا قیمت‌ها را بالا برده که تنها راه آن نیز حمایت از سازندگان و افزایش تولید است.