به جای افزایش وام مسکن به فکر ارزانی باشیم

تاریخ: 1393/04/15


 مساله مسکن به بازی سیاسی تبدیل شده و به عنوان یک مشکل اجتماعی مد نظر نیست لذا تامین وام 50 درصدی ارزش خرید یک واحد مسکونی هم مرهمی برای زخم بخش مسکن نخواهد بود و باید به جای افزایش وام مسکن به فکر ارزانی باشیم.

محمدعلی پورشیرازی - کارشناس مسکن - در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره پرداخت وام خرید خانه به میزان 50 درصد ارزش یک واحد مسکونی اظهار کرد: به طور کلی مساله مسکن در کشور تبدیل به بازی سیاسی شده و به عنوان یک مشکل اجتماعی مدنظر نیست.

وی افزود: در اکثر کشورهای جهان چه اروپا و چه آفریقا کم کشوری است که مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای باشد بلکه مسکن به عنوان یک کالای مصرفی مدنظر قرار دارد.

پورشیرازی با بیان این‌که در کشور ما در طول سال‌های اخیر مسکن به عنوان مهمترین کالای مصرفی قرار داشت، اظهار کرد: در کشورهای دیگر با توجه به گردش مالی افراد تا 90 درصد قیمت خانه را به آن‌ها وام می دهند اما پرداخت این میزان وام در کشور ما مشکلی از این بخش را کم نخواهد کرد.

این کارشناس مسکن تاکید کرد:‌ در اکثر کشورها در بین افراد و هزینه‌ها ارتباط نزدیکی وجود دارد اما کنترل سیستم دولتی در این بخش بسیار مهم است و ما باید در کشور برای کمک به بخش مسکن کاری کنیم که قیمت مصالح بالا نرود.

وام 50 درصدی خرید خانه بدهکاران را بیشتر می‌کند

وی با اشاره به این‌که دادن این وام به بازار کمک چندانی نمی‌کند و بدهکاران را بیشتر می‌کند، افزود: قیمت خانه در حال حاضر بالاست ولی افراد جامعه دارای درآمدی نیستند که بتوانند قسط ماهانه این وام‌ها را پرداخت کنند؛ به طوری که میزان بهره وام در کشور ما فاجعه است.

پورشیرازی با بیان این‌که اگر امنیت اقتصادی در کشور وجود داشته باشد سرمایه‌داران سرمایه خود را به جای آن‌که در بانک‌ها بگذارند وارد قسمت‌های زیربنایی می‌کنند، تصریح کرد: با دادن این وام فقط میزان معوقات بانکی در کشور به شدت افزایش خواهد یافت.

این کارشناس مسکن ادامه داد: با اجرای این طرح بازار مسکن تکان خواهد خورد و یک سری افراد سودجو از این تلاطم در بازار سوء استفاده خواهند کرد.

وی تاکید کرد: به دلیل عدم توان پرداخت اقساط فقط معوقات بانک ها بالاتر می‌رود و اجرای این قبیل طرح‌ها زخم بخش مسکن را به طور واقعی درمان نمی‌کند.

به جای افزایش وام مسکن به فکر ارزانی باشیم

پورشیرازی با اشاره به این‌که ما باید به دنبال حل مشکلات در بخش مسکن به طور ریشه‌ای و بنیادی باشیم، گفت: با اجرای طرح‌هایی باید به تولید و تهیه مسکن و همچنین پایین آوردن قیمت مصالح به کمک این بخش بیاییم.

این کارشناس مسکن درباره افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی نیز گفت: به طور کلی من با میزان تمام بهره‌های بانک‌ها مخالفم و در کشوری که بهره بانکی به این میزان بالاست این پیام به افراد جامعه القاء می‌شود که از فعالیت های زیربنایی استعفا دهند.

وی تاکید کرد: به همین دلیل نقدینگی در کشور ما از 12 میلیارد ریال به 500 میلیارد ریال رسیده و میزان گردش اقتصادی در کشور کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، کارشناسان معتقدند تامین 50 درصدی ارزش یک واحد مسکونی به صورت وام می‌تواند به قدرت خرید مردم کمک ویژه کند اما آثار و پیامدهایی را در جامعه بوجو می آورد که باید مدنظر قرار داد.

برخی معتقدند مطرح شدن این طرح‌ها در جامعه حتی قبل از اجرای آن می‌تواند ایجاد تورم کند چراکه مطرح شدن این طرح‌ها بار روانی را در جامعه ایجاد می کند که باید به عنوان پیامدهای طرح حتما توجه شود.

همچنین ممکن است در عین حال انتظارات فروشندگان را هم افزایش دهد؛ به طوری که فروشندگان احساس کنند با بالا رفتن قدرت خرید، می‌توانند قیمت‌هایشان را افزایش دهند؛ همان طور که افزایش میزان وام مسکن مطرح شد ناشی از جو روانی این قضیه، قیمت‌ها نیز افزایش پیدا کرد.

البته این طرح فعلا از سوی وزارت راره و شهرسازی به بانک مرکزی ارسال شده و هنوز جزئیات آن مشخص نیست اما به گفته وزیر راه و شهرسازی "این تصور که طبقه متوسط بتواند بیش از 90 درصد از قیمت ملک را یکجا پرداخت کند قابل اجرا نیست و در تجربه‌ کشور‌های گذشته نیز هیچ وقت این مساله قابل اجرا نبوده است لذا می‌توان از طریق فعال‌ کردن نظام پس‌انداز خانوار به متقاضیان مسکن این اطمینان را داد که در صورت تامین 50 درصد از هزینه یک واحد مسکونی می‌توانند بدون مشکل نسبت به برنامه‌های آینده خود تصمیم‌گیری کنند".