افزایش تعداد صاحبخانه‌ها در سال جاری

تاریخ: 1393/03/17


 با توجه به بازگشت رونق در بازار مسکن، در اردیبهشت ماه معاملات مسکن بیش از 57 درصد افزایش یافته که میزان خرید و فروش‌ها در این میان سهم بسزایی داشته و نسبت فروردین با رشد 56 درصدی همراه شده است.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از 228 هزار مورد معاملات منعقد شده در بخش مسکن در اردیبهشت ماه حدود 150 هزار قرارداد مربوط به خرید و فروش خانه بوده که سهم بیش از 65 درصدی را از کل معاملات داشته و نسبت به مدت زمان مشابه پارسال با رشد شش درصدی مواجه شده است.

همچنین در این ماه بیش از 84 هزار نفر بیشتر از فروردین خانه‌دار شده‌اند.

براساس آمار ثیت شده در کمیسیون تخصصی املاک کشوری از ابتدای امسال تاکنون 215 هزار و 500 نفر خانه خریده‌اند که نسبت به مدت مشابه پارسال 14 هزار مورد (6.5 درصد) بیشتر شده است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه معمولا فصل تابستان بیشترین میزان حجم خرید و فروش خانه را با خود به ارمغان می‌آورد و براساس پیش‌بینی‌های کارشناسان و دست اندرکاران این روند طی ماه‌های آتی ادامه خواهد داشت و به اوج خود می‌رسد.

همچنین طبق آمار کمیسیون تخصصی املاک کشوری از 228 هزار مورد قرارداد منعقد شده در اردیبهشت بیش از 8000 مورد مربوط به قراردادهای پیش‌فروش خانه بوده که نسبت به فروردین با رشد 62 درصدی و نسبت به مدت مشابه پارسال با رشد سه درصد همراه شده است.

کارشناسان بر این باورند هرچند قیمت‌های فعلی بازار مسکن بالاست اما نسبت به مدت اخیر به کف رسیده و اگر کسی قصد خرید خانه دارد اکنون زمان مناسبی برای خرید است.