وزارت مسکن: شوک قیمتی اجاره‌ خانه نداریم

تاریخ: 1393/02/14


 میزان قراردادهای اجاره مسکن در اولین ماه امسال 26 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است اما بر اساس تاکید و اطمینان مسئولان وزارت راه و شهرسازی امسال شوک قیمتی در زمینه اجارهخانه نخواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در فروردین ماه بیش از 97 هزار قرارداد در بازار مسکن منعقد شده که از این میزان 26 هزار و 309 مورد آن مربوط به اجاره‌نامه بوده که نسبت به فروردین پارسال با افزایش 5500 موردی (26 درصدی) همراه شده است.

البته میزان قراردادهای اجاره مسکن در اولین ماه امسال نسبت به اسفند پارسال با کاهش 47 درصدی روبرو شده که به دلیل تعطیلات نوروزی امری طبیعی و روال هرساله است و با آغاز فصل گرما جابجایی نیز بیشتر و بازار اجاره مسکن داغ‌تر می‌شود.

با توجه به افزایش 23 درصدی اجاره‌نشینی در سال گذشته و کاهش قدرت خرید مردم، پیش‌بینی کارشناسان این است که سال جدید برخلاف سال گذشته که همراه با آغاز فعالیت دولت جدید بود رونق به بخش خرید و فروش مسکن از تابستان به بازار باز خواهد گشت.

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز اظهار کرد: مسکن از تغییر متغیرها از جمله تورم تاثیر می‌پذیرد اما شاخص‌ها نشان می‌دهد که هم اکنون مسکن دارای ثبات نسبی است و امسال ثبات قابل قبولی را در بخش مسکن از جمله بازار اجاره خواهیم داشت.

وی با اشاره به رصد لحظه‌ای اجاره‌بها گفت: با توجه به آمار اجاره، اطمینان می‌دهیم امسال شوک قیمتی در این بخش نخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، طبق آمار کمیسیون تخصصی املاک در فروردین امسال بیش از 97 هزار و 10 مورد قرارداد مسکن عقد شده که 65 هزار و 597 مورد آن مربوط به خرید و فروش، 3257 مورد مربوط به پیش‌فروش، 26 هزار و 309 مورد مربوط به اجاره‌نامه‌ و 1190 مورد هم مربوط به قراردادهای دیگر است.