پرسش درباره برنامه جدید «مسکن»

تاریخ: 1392/08/16


نشست مشترکی که قرار بود سه‌شنبه هفته گذشته در محل کمیسیون عمران مجلس بین نمایندگان و وزیر راه‌وشهرسازی برگزار شود، سه‌شنبه شب این هفته در دفتر وزیر با حضور اعضای کمیسیون عمران برگزار شد.


محمدرضا رضایی عضو کمیسیون عمران درباره جزئیات این جلسه به «دنیای‌اقتصاد» گفت: این جلسه بیشتر جنبه آشنایی نمایندگان با معاونان جدید وزارت راه‌وشهرسازی و همچنین اطلاع از برنامه‌ها و دیدگاه‌های شخص وزیر در حوزه مسکن و راه را داشت.
رضایی افزود: عمده پرسش‌ها و مطالبی که از طرف اعضای کمیسیون در این نشست مطرح شد مربوط به چرایی تصمیم به توقف مسکن‌مهر بود که در این باره آقای آخوندی توضیح دادند دولت بنا ندارد واحدهایی را که در طرح مسکن‌مهر نیمه‌کاره مانده‌اند رها کند، بلکه با تاکید رییس‌جمهور به دستگاه‌های ذیربط قرار شده همه پروژه‌های مسکن‌مهر به همه‌نوع خدمات قابل سکونتی مجهز شوند.
عضو کمیسیون عمران همچنین گفت: در این نشست از جانب مجلس به وزیر تاکید کردیم که طرح مسکن‌مهر تکلیف قانونی دولت دهم بوده و دولت در این طرح خلاف قانون عمل نکرده است، البته شاید اشکالاتی به نحوه تامین مالی آن وارد باشد، اما اصل طرح مشکل‌دار نبوده است.
رضایی با اشاره به گلایه برخی نمایندگان بابت توقف مسکن‌مهر نیز گفت: آنطور که وزیر راه‌وشهرسازی در این جسله تشریح کردند، دولت برای تامین مسکن کم‌درآمدها برنامه دارد، اما هنوز این برنامه نوشته نشده و حتی در اختیار ما هم قرار نگرفته است. همچنین درباره جلسه مشترک نمایندگان کمیسیون عمران با وزیر و معاونان وزارت راه‌وشهرسازی، مهرداد لاهوتی عضو دیگر کمیسیون نیز به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در این جلسه قول گرفتیم، برنامه جدید تامین مسکن هر چه زودتر در دولت و وزارتخانه تنظیم و تدوین و برای بررسی بیشتر در اختیار کمیسیون عمران قرار بگیرد.
آخرین آمار مسکن مهر
در ادامه این نشست، ابوالفضل صومعلو، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت مسکن مهر گفت: بر اساس برنامه از سال 89 تا 92 ساخت دو میلیون و 155 هزار واحد مسکونی پیش بینی شده است که یک میلیون و 995 هزار واحد تاکنون به مرحله اسکلت و سقف رسیده است و از تعداد کل یک میلیون و 851 هزار واحد به مرحله اتمام سفت کاری و یک میلیون و 432 هزار واحد مسکونی نیز تا مرحله نازک کاری شده است.
وی تاکید کرد: در دو ماه فعالیت دولت یازدهم، 60 هزار واحد به مرحله نازک کاری رسیده است و در این مدت 46 هزار واحد به مرحله سفت کاری رسیده است.
صومعلو یادآور شد: تا پایان سال 1391 تعداد 737 هزار و 217 واحد مسکونی مهر در کشور افتتاح شده است که در سال 92 نیز 292 هزار و 37 واحد افتتاح شده است که در مجموع تاکنون شامل نزدیک به یک میلیون و 30 هزار واحد مسکونی می‌شود. وی اعلام کرد: مجموع تسهیلات مالی پرداخت شده در بخش مسکن روستایی و شهری تا تاریخ 14 آبان ماه 1392، 42 هزار میلیارد تومان بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در مدت حدود دو ماه فعالیت دولت یازدهم، 1095 میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر پرداخت شده است. وی در پایان گزارش خود به فاصله ساخت و ساز و تامین انشعابات آب و برق اشاره کرد و گفت: در جلسه هیات دولت با ارائه گزارش بر تامین امکانات زیربنایی مسکن مهر تاکید شد.
وزیر راه و شهرسازی نیز در پایان این نشست یادآور شد: در مورد واحدهای باقی مانده از مسکن مهر از دولت قبل که هم اکنون نیمه کاره و در تعهد دولت است، چیزی متوقف نشده بلکه ادامه این برنامه مورد بحث است. چطور گفته می‌شود ساخت مسکن مهر متوقف شده است اما 1095 میلیارد تومان در دولت یازدهم تسهیلات مالی پرداخت شده است. وزیر راه و شهرسازی افزود: سعی خواهیم کرد برنامه‌ای واقع بینانه بر اساس ظرفیت‌های موجود ارائه کنیم و اگر برنامه‌ای انجام نشدنی باشد، حتما اعلام می‌کنیم.

منبع : دنیای اقتصاد