کاهش قیمت مسکن در سال 93 مشابه 92؟

تاریخ: 1393/01/20


عضو هیات‌مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: پیش‌بینی می‌کنیم نرخ رشد قیمت مسکن در سال‌جاری حتی کمتر از تورم عمومی باشد به این معنا که در شکل واقعی می‌توان گفت که رکود هم وجود دارد، اما اینکه شاخص قیمت مسکن مانند سال 92 افت کند اتفاق نمی‌افتد.


سعید اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر تصریح کرد: در سال 93 تعداد مسکن از تعداد خانوار باز هم فراتر می‌رود.
وی ادامه داد: البته توزیع مسکن و خانوار یکسان نیست، زیرا 500 هزار خانه خالی از سکنه در شهر تهران وجود دارد و همزمان در مورد کل مسکن مهر هم صحبت می‌کنیم که ممکن است متقاضی جدی نداشته باشد.
اسلامی افزود: بنابراین احتمالا این شاخص در شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک متفاوت است. به‌عنوان مثال در 20 سال گذشته قیمت مسکن در کیش 90 برابر و در رشت 43 برابر شده است. عضو هیات‌مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تصریح کرد: پیش‌بینی باید براساس اطلاعات انجام گیرد، اما معتقدم نباید در کشور انتظار کاهش قیمت داشته باشیم، ضمن آنکه تورم 25درصدی در کشور وجود دارد و همه سیاست‌های اقتصادی پولی و صنعتی کشور براساس این تورم است.
وی افزود: موضوع مهم دیگر نتیجه مذاکرات میان ایران و کشورهای 1+5 است که نمی‌توانیم آن را پیش‌بینی کنیم ضمن آنکه نتیجه مذاکرات تاثیرات بسیار عمیقی را در تمامی بازارها به خصوص بازار مسکن خواهد داشت.
اسلامی خاطرنشان کرد: همواره مطرح می‌شود که هر سه سال یکبار جهش قیمتی در بازار مسکن داریم و با توجه به اینکه صعود قیمت مسکن در هر سال اتفاق نمی‌افتد به نظر می‌رسد که درست باشد.