کدام ماه سال میزبان مستأجران بیشتری بود؟

تاریخ: 1393/01/17


 تیر امسال بیشترین قراردادهای اجاره و فروردین کمترین قراردادهای اجاره‌نشینی را به خود اختصاص دادند.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی که امسال با رکود بازار مسکن آغاز شد روند کاهشی قراردادهای اجاره نیز از اولین ماه سال به چشم می‌خورد؛ به گونه‌ای که به رسم هر ساله، فروردین ماه کمترین قراردادهای اجاره نشینی را به خود اختصاص داد.

در مقایسه ماه به ماه قراردادهای اجاره‌نشینی در 11 ماهه امسال،‌ تیر رکورد دار بیشترین قراردادها و فروردین‌ رکورد دار کمترین قراردادها بود.

این در حالی است که از اردیبهشت روند معاملات اجاره‌نشینی بیش از دو برابر شد و آمار اجاره‌نشینان از 22 هزار قرارداد فروردینی به بیش از 56 هزار مورد در اردیبشهت رسید.

روند افزایشی اجاره نشینی از ابتدای امسال به گونه‌ای آغاز شد که قدرت خرید خانه رو به کاهش بود اما استقبال از اجاره‌نشینی نیز با پایان سال تحصیلی و فصل جابجایی‌ها از اول تابستان آغاز شد.

آخرین ماه فصل بهار نیز شاهد افزایش تعداد اجاره‌نشینان بودیم و بیش از 62 هزار قرارداد اجاره‌نشینی منعقد شد.

پس از آن تیر ماه رکورد دار اجاره‌نشینی در کشور شد؛ به گونه‌ای که بیش از 76 هزار قرارداد اجاره‌نشینی منعقد شد و پس از آن روند کاهشی قراردادها از سر گرفته شد و مرداد ماه با همراهی ماه مبارک رمضان نزول قراردادها را شاهد بودیم و طی این ماه نزدیک به 60 هزار قرارداد اجاره خانه منعقد شد.

شهریور به عنوان یکی از بیشترین ماه‌های پر قرارداد در بخش اجاره مسکن انعقاد بیش از 65 هزار قرارداد مسکن را به خود اختصاص داد که این رونق بازار اجاره‌نشینی دیری نپایید و از فصل دیگر رو به کاهش رفت.

با آغاز فصل پاییز روند کاهشی اجاره‌نشینی همچون خرید و فروش خانه از سر گرفته شد؛ به گونه‌ای که مهر ماه بیشترین قراردادهای اجاره‌نشینی در نیمه دوم سال را از آن خود کرد.

پس از آن بهمن ماه بیشترین قراردادهای اجاره‌نشینی را به میزان 53 هزار قرارداد و پس از آن آذر بیشترین قراردادها را به خود اختصاص داد.

به گزارش ایسنا، در 11 ماهه امسال بیش از 597 هزار و 990 قرارداد اجاره‌نشینی در کل کشور منعقد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 88 هزار مورد بیشتر شده است.