خانه گران نمی‌شود مشروط به تثبیت تورم 25 درصدی

تاریخ: 1392/12/16


 مسئولان کانون سراسری انبوه‌سازان معتقدند اگر نرخ تورم در سال آینده 25 درصد تثبیت شود، افزایش قیمتی در بخش مسکن نخواهیم داشت.

همچنین با ادامه روند فعلی ساخت و ساز تا 10 سال دیگر مشکل مسکن داریم و قیمت‌ها 10 سال دیگر تعدیل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جمشید برزگر که حدود سه ماه است به عنوان رییس کانون سراسری انبوه‌اسازان منتخب شده در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران و اعضای کانون سراسری انبوه‌سازان اظهار کرد: باید بتوان در سال اقتصاد مقاومتی بخش ساختمان و انبوه‌سازی را نیز مقاوم کرد تا مشکلات پیش روی مسکن کاهش یابد.

وی با اشاره به صنعت ساختمان که از جمله اشتغال‌زاترین بخش‌های اقتصادی است، اظهار کرد: این صنعت با حداقل 160 صنعت دیگر در ارتباط است و می‌تواند این صنعت را متحول کند.

او راهکارهای خود برای حل مشکل مسکن کشور را اینگونه عنوان کرد: کانون انبوه‌سازان راهکارهای فعال‌سازی و بهبود این صنعت را به دولت ارائه کرده است اما با گذشت شش ماه از آغاز به کار دولت هنوز جلسه‌ای با این بخش خصوصی برگزار نشده اما درباره موانع پیش‌روی تولید مسکن جلساتی با مسئولان بانک مرکزی و وزارت کار برگزار شده است.

برزگر با گلایه از اینکه تاکنون وزیر راه و شهرسازی حتی لحظه‌ای به این کانون وقت مصاحبه نداده است، گفت: این درحالی است که وزیر راه و شهرسازی بارها در زمان اخذ رأی از مجلس یکی از برنامه‌های خود را بها دادن به بخش خصوصی اعلام کرد.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن به مشکلات و چالش‌های کانون و مهندسان با سازمان نظام مهندسی اشاره و اظهار کرد: این سازمان برای ساماندهی جامعه تاسیس شده است نه این‌که بخواهد برای همه چیز نسخه بپیچد.

به گفته وی در هیچ کشوری چنین نیست که سازمان نظام مهندسی در همه امور دخالت کند بلکه وظیفه سازمان نظام مهندسی سازماندهی،‌ رتبه‌بندی و... است.

برزگر افزود: دولت در قوانین و مسائل مربوط به بانک‌ها و تامین اجتماعی انبوه‌سازان را در جریان اقدامات انجام شده قرار نمی‌دهد و ما باید در راهروهای مجلس بدویم تا بتوانیم یک قانون را برگردانیم.

وی با اشاره به این‌که سازمان تامین اجتماعی از ما پول می‌گیرد اما کارگران را بیمه نمی‌کند، گفت:در حال حاضر حساب کانون با یک اخطار یک روزه بسته شده است و این درحالی است که باید در پایان سال عیدی کارگران را واریز کنیم.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان افزود: در هیج کجای دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد، باید بی‌تدبیری‌های گذشته جبران شود و پیام‌های ناگفته چند ساله را به گوش مسئولان برسانیم.

پیشنهاد افزایش مبلغ وام برای خروج رکود از بازار مسکن

وی با اشاره به ارائه راهکارهایی برای خروج مسکن از رکود گفت:‌ کانون انبوه‌سازان پیشنهاد داده است تا سقف وام مسکن روستایی به 35 میلیون تومان، شهرهای زیر 250 هزار نفر جمعیت 50 میلیون تومان و شهرهای 250 تا 500 هزار نفر جمعیت سقف وام مسکن به 80 میلیون تومان افزایش یابد.

در ادامه ایرج رهبر- رییس کانون سراسری انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به مشکل پیش آمده از مسدود شدن حساب کانون و بیمه کارگران گفت: به علت یک روز تاخیر در پرداخت بیمه 10 هزار مسکن مهر پردیس در فاز پنج، شرکت بیمه جلوی کار ما را گرفته است.

وی با بیان این‌که حق بیمه هر مترمربع مسکن مهر 5200 تومان است، افزود: بیمه پس از یک روز اخطار در خصوص واریز مبلغ بیمه، از ادامه کار ما در پروژه‌های مسکن مهر جلوگیری کرد و اکنون حساب ما بسته است.

رهبر با بیان این‌که در چهار سال اخیر 160 میلیون مترمربع پروانه ساختمانی صادر شده است، گفت: اگر برای هر مترمربع به‌طور متوسط یک میلیون تومان هزینه شود در مجموع 160 هزار میلیارد تومان یعنی سالانه 40 هزار میلیارد تومان برای ساخت هزینه شده است.

رییس کانون انبوه‌سازان تهران با یادآوری این‌که این رقم چهار برابر بودجه‌های عمرانی کشور است، افزود: سازمان نظام مهندسی به جای نظارت، بودجه‌های مردم را حیف و میل می‌کند.

رهبر در ادامه با اشاره به پیشنهاد اجرای شهرک‌های مسکونی توسط بخش خصوصی گفت: شورای معماری و شهرسازی وزارت راه این پیشنهاد را تصویب کرد و معاون وی نیز این پیشنهاد را به‌عنوان یکی از برنامه‌های خود اعلام کرد.

وی گفت: بر این اساس در شهرک‌های اقماری خانه‌ها لوکس با امکانات مناسب در منطقه‌ای با راه‌های ارتباطی مناسب ساخته می‌شود که مردم می‌توانند درمدت نیم ساعت به محل کار خود دسترسی داشته باشند.

کاهش قیمت مسکن با صنعتی‌سازی

رهبر افزود: با شهرک‌سازی توسط بخش خصوصی قیمت قیمت مسکن با صنعتی‌سازی و بر اساس معماری علمی و حساب شده کاهش می‌یابد.

رییس کانون انبوه‌سازان تهران خاطرنشان کرد: با وجود همه پیگیری‌های صورت گرفته در دولت قبلی و دولت کنونی هنوز این برنامه به جایی نرسیده است.

در ادامه اعضای کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به افزایش قیمت مسکن در سال آینده اظهار کردند که بازار مسکن در سال آینده با افزایش قیمت مواجه نخواهد شد.

برزگر با اشاره به نرخ تورم در سال آینده افزود: درحالی که نرخ تورم در سال آینده 25 درصد تثبیت شود، افزایش قیمتی در بخش مسکن نخواهیم داشت.

نیاز به 3 میلیون واحد مسکونی

در ادامه محتشم، دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به افزایش جمعیت و وجود سالانه 800 هزار ازدواج در کشور گفت:در حال حاضر به سه میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم.

وی افزود: در شرایط فعلی به زور می‌توان یک میلیون و 100 هزار واحد مسکونی ساخت و اگر این روند ادامه یابد تا 10 سال آینده مشکل مسکن خواهیم داشت. اما اگر امروز تا 10 سال آینده سالانه حداقل یک میلیون و 100 هزار واحد مسکونی ساخته شود تا 10 سال آینده بازار مسکن به تعادل می‌رسد.