قیمت مسکن منوط به برنامه‌های دولت

تاریخ: 1392/11/27


 رییس کانون سراسری انبوه‌سازان تهران معتقد است: قیمت مسکن تا پایان سال ثابت می‌ماند و بازار سال آینده مسکن نیز به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت بستگی دارد.

ایرج رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره پیش‌بینی خود از بازار مسکن سال آینده اظهار کرد: تغییر چندانی در بازار مسکن سال آینده به نظر نمِی‌رسد اما بهتر است این بازار با برنامه‌های دولت کنترل شود.

وی افزود: ممکن است بازار دو ماه پایانی سال به دلیل شب عید کمی رونق گیرد اما با رکود موجود در بازار، تغییر قیمتی پیش‌بینی نمی‌شود.

به گفته رهبر اگر دولت برای بازار مسکن برنامه‌ریزی نداشته باشد و برنامه‌های کنترلی خود را در این بازار اعمال نکند رکود وارد بازار مسکن سال آینده می‌شود.

رییس کانون سراسری انبوه سازان تهران با بیان اینکه ممکن است افزایش وام مسکن اندکی بر بازار سال آینده تاثیر گذار باشد، گفت: تاثیر افزایش وام‌های مسکن در بازه شش ماهه مشخص می‌شود و این تاثیر زمانی خود را نشان می‌دهد که میزان این وام‌ها و تعدادش قابل توجه باشد.

رهبر تاکید کرد: برنامه‌هایی همچون وام‌های مسکن و طرح‌های ساخت مسکن از سوی دولت در صورت اجرای صحیح و به موقع، آن هم برای درصد قابل توجهی از متقاضیان مسکن بر بازار قیمتی تاثیرگذار است در غیر این صورت بیشتر موجبات رونق خرید و فروش را فراهم می‌کند.

وی معتقد است: وام‌های فعلی مسکن نه افزایش قیمتی در بازار ایجاد می‌کند نه آنچنان کافی است که ساکنان شهرهای بزرگ همچون تهران قدرت خرید پیدا کنند.

به گزارش ایسنا، هرچه به آخرین روزهای سال نزدیک می‌شویم نگرانی مردم از وضعیت خرید و فروش مسکن بیشتر می‌شود به گونه‌ای که برخی نگران از افزایش ناگهانی قیمت‌ها و برخی نگران ادامه رکود بازار مسکن هستند.