اخذ مالیات از مسکن خالی

با تصویب اصلاح ماده 54 قانون مالیات‌های مستقیم ، سازوکار اخذ مالیات از خانه‌های خالی مشخص شد. مالکان خانه‌ها در سال اول معادل شش برابر مالیات مشخص شده است.
اخذ مالیات از مسکن خالی

چگونگی اخذ مالیات

این قانون با هدف خارج کردن ملک از کالای سرمایه ای و عرضه مازاد ملک به متقاضیان خرید یا اجاره توسط مالکین که بیش از یک ملک دارند  و آن را به امید ارزش افزوده خالی نگه داشته اند در مجلس مطرح شد.

با رای مجلس،مالکان واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصدهزار نفر اگر در هر سال مالیاتی به عنوان خانه خالی شناسایی شوند به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، به صورت ماهانه مشمول مالیاتی برمبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح زیر خواهند شد:

1: اگر خانه‌ای بیش از شش‌ماه خالی باشد، مشمول قانون مالیات خانه‌های خالی می‌شود. برای واحدهای نوساز این مهلت یک‌سال است، که از بعد پایان عملیات ساخت(مندرج در پروانه ساختمانی) مهلت آغاز می‌شود. پروژه‌های انبوه‌سازی 18ماه مهلت دارند.

2: نرخ‌های مالیات خانه‌های خالی براساس مالیات بر درآمد اجاره اخذ می‌شود؛ به این ترتیب مالیات‌ خانه‌های خالی در سال اول پنج‌برابر، سال دوم 10برابر و سال سوم 15برابر مالیات بر درآمد اجاره خواهد بود. مثلا برای یک آپارتمان 100متری اگر مالیات بر اجاره در سال قبل یک‌میلیون و 600هزار تومان باشد، مالیات یک‌ساله خانه خالی در سال دوم می‌شود 16میلیون تومان.

 3: سرپرستان خانوار باید اقامتگاه خود را اعم از اینکه اجاره است یا مالکیت آن را در اختیار دارند، در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند. واحدهای مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آنها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی محسوب می‌شود. هر خانوار علاوه بر اقامتگاه اصلی، می‌تواند مالک یک اقامتگاه فرعی در شهر غیر از محل اقامتگاه اصلی باشد که معاف از مالیات بر خانه‌های خالی خواهد بود.

4: دریافت مالیات خانه‌های خالی هنگام نقل و انتقال ملک امکان‌پذیر خواهد بود.
5: واحدهای مسکونی واقع در شهرها، اعم از مناطق آزاد و ویژه تجاری-صنعتی، که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور مشمول قانون شوند، روی هم رفته اگر بیش از شش‌ماه خالی بمانند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، مشمول مالیاتی معادل مالیات بر درآمد اجاره به‌صورت ماهانه هستند. هزینه‌ها و استهلاک از این رقم کسر می‌شود.

 6: واحدهای نوساز، شش‌ماه پس از پایان کار و واحدهای نوساز واقع در پروژه‌های انبوه‌سازی شده، 12ماه پس از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی، مشمول قانون مالیات خانه‌های خالی می‌شوند. مالیات برای خانه‌های خالی متعلق به اشخاص حقوقی با نرخ دو محاسبه خواهد شد.

 7: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای کمتر از 100هزار نفر جمعیت، به‌شرط خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان، در سال اول و دوم اجرای این ماده از پرداخت مالیات مذکور معاف هستند. سازمان امور مالیاتی موظف است با همکاری شرکت پست، یک‌ماه پیش از اتمام زمان مذکور، اخطار لازم را به مالک آن واحد یا به محل آن کدپستی ارسال دارد.

 8: وزارت راه و شهرسازی مکلف است حداکثر یک‌ماه پس از لازم‌الاجرا شدن قانون مالیات خانه‌های خالی، ضمن تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات مالکیت و سکونت، امکان اظهار رایگان اطلاعات مالکیت و سکونت را براساس کدملی یا کد شناسایی اتباع غیرایرانی در سامانه ملی املاک و اسکان فراهم کند.

 9: اشخاص حقیقی سرپرست خانوار و اشخاص حقوقی، موظف هستند اطلاعات املاک مسکونی تحت تملک و سکونت خود را حداکثر ظرف دوماه پس از انتشار دستورالعمل، در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند. سرپرست خانوار همچنین مکلف است، اقامتگاه اصلی خانوار را در سامانه تعیین کند. در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات، مالک متخلف مشمول جریمه خواهد بود.

واحدهای مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آنها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، خانه خالی محسوب می‌شوند. اشخاص مکلف هستند هرگونه تغییر در آدرس محل سکونت یا واحد تحت مالکیت خود را حداکثر ظرف یک‌ماه در سامانه املاک و اسکان اعلام کنند. در غیر این‌صورت محل اقامت جدید آنها مشمول مالیات موضوع این ماده خواهد بود.

 10: دستگاه‌های اجرایی از این پس مکلف هستند، فقط به آدرس اعلام‌شده سرپرستان خانوار خدمات ارائه دهند. به‌عنوان مثال هزینه برق واحدهای مسکونی که به استناد سامانه املاک و اسکان، خالی شناسایی می‌شوند با بالاترین تعرفه محاسبه خواهد شد.دستگاه‌های اجرایی همچنین باید تنها براساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه املاک و اسکان و صرفا براساس کدپستی یا شرح نشانی یکتا یا پلاک ثبتی درج‌شده در سامانه نسبت به ارائه خدماتی از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته‌چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست‌های حمایتی، یارانه‌ای و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه رانندگی، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه و امثال آن اقدام کنند.

11: دانشجویان مشغول به تحصیل، شاغلان و سایر اشخاص در صورت سکونت در شهری غیر از اقامتگاه اصلی خانوار، تنها با ارائه اسناد معتبر می‌توانند یک واحد مسکونی دیگر معاف از مالیات خانه خالی را به سامانه معرفی کنند.

وزیر راه و شهرسازی موظف است در سال اول اجرای این ماده هردوماه یکبارگزارش پیشرفت اجرای آن را به کمیسیون‌های اقتصادی و عمران مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. معاون یا مدیران مربوطه در وزارت راه و شهرسازی، سازمان امور مالیاتی و دیگر کارکنان دستگاه های اجرایی که از اجرای این ماده سرپیچی کنند به محرومیت از خدمت محکوم می گردند.


در صورتی که در مورد اخذ مالیات از مسکن خالی نظری دارید در زیر آن را عنوان کنید تا دیگران از آن استفاده کنند  . با تشکر   نظر یا پیشنهاد شما در مورد اخذ مالیات از مسکن خالی

شماره همراه و ایمیل فقط جهت اطلاع رسانی از پاسخ می باشد و نمایش داده نخواهد شد.