ورود بازار مسکن به دوره ثبات

تاریخ: 1392/09/09


دنیای اقتصاد- بازارمسکن در ماه‌های گذشته از سال 92 دو حرکت غیر هم‌جهت در منحنی نوسان قیمت‌ را تجربه کرد و طبق آخرین بررسی‌های به‌عمل آمده از اوضاع این بازار در تهران، حالت سوم هم‌اکنون در منحنی برقرار شده‌است.

قیمت مسکن در تهران طی بهار امسال با 10 درصد رشدفصلی و 69 درصد رشد نقطه‌به‌نقطه، بالاترین سطح در جریان «صعود» چندین ماهه را ثبت کرد و سپس در 4 ماه منتهی به پایان مهرماه از یک‌سو با «کاهش» 11 درصدی –میانگین رشد ‌‌ماهانه- منجر به تخلیه حباب بهاری شد و از سوی‌ دیگر با کند شدن نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه در حدود 43 درصد –نسبت به 4 ماه مشابه سال ‌قبل- آرامش نسبی در بازار را رقم زد.اکنون نتایج آخرین رصد دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد ‌مسکن حاکی است: در آبان‌ماه افت‌و‌خیز به پایان رسیده و رشد ماهانه قیمتمسکن صفر شده و نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه نیز 25 درصد شده ‌است. «توقف» روند کاهش بعد از یک دوره افزایش‌‌ جهشی قیمتمسکن آن هم در کنار تحول ‌بزرگ در عرصه سیاست‌ خارجی که هفته ‌پیش با حصول توافق در ژنو رخ‌ داد، باعث شده مدیرکل برنامه‌ریزی و اقتصادمسکن وزارت راه‌وشهرسازی پیش‌بینی کند: بازار ملک در 4 ماه پایانی امسال بعد از 8ماه هیجان قیمت، آرامش و ثبات را به خود می‌بیند.در این فضا، رونق معاملات‌مصرفی، رونق ساخت‌وساز و همچنین عدم‌‌تغییر ‌صعودی قیمت حتی درصورت حرکت نقدینگی به این سمت، مورد انتظار است.
با توقف افت‌قیمت در آبان و توافق‌هسته‌ای در آذر، مسیر بازارمسکن در ثلث‌آخر 92 مشخص شد
عبور قیمتمسکن از «هیجان»
رشد صفردرصدی قیمت‌ در آبان‌ بعد از 4 ماه نوسان نزولی
عوامل موثر‌ بر بازار زمستانی به روایت مدیرکل دفتر اقتصادمسکن
پیامد حرکت احتمالی نقدینگی به‌سمت بازارمسکن چیست؟

گروه مسکن- فرید قدیری: رصد آخرین وضعیت قیمت مسکن در شهر تهران، از به پایان‌رسیدن 4 ماه نوسان نزولی نرخ‌ها در بازار ملک و رسیدن منحنی قیمت به سطح سال‌گذشته حکایت دارد و در عین حال پیام «شرایط‌ مساعد» برای انجام معامله و همین‌طور ساخت‌وساز را به فعالان حاشیه‌نشین بازارمسکن مخابره می‌کند.
اکنون با ثبت دو دوره حرکت غیرهم‌جهت در منحنی قیمتمسکن طی ماه‌های گذشته از سال92 و همچنین رخداد بزرگی که در عرصه سیاست‌خارجی درست در پایان روند کاهشی –حرکت دوم- در آذرماه برای ایران اتفاق افتاد، پیش‌بینی می‌شود بازار مسکن در چهار ماه آخر سال بعد از هشت ماه هیجان در قیمت، آرامش را تجربه کند. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی در این باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: در اوایل سال92 صعودی که در قیمتمسکن از زمستان سال قبل شروع شده بود، ادامه پیدا کرد؛ طوری که در خردادماه منحنی قیمت با بیشترین جهش تا 70 درصد شیب گرفت؛ اما با پایین‌ آمدن تب اقتصاد در بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری، از یک‌سو کاهش‌ماهانه و از سوی دیگر کندشدن رشد نقطه‌به‌نقطه قیمتمسکن شروع شد و حرکت دوم (خلاف‌جهت حرکت اول) را برای منحنی‌قیمت در سال92 رقم زد.
صعود، سقوط، تثبیت
علی چگینی افزود: صعود ماهانه قیمت مسکن در تهران طی بهار امسال درمجموع باعث افزایش 10درصدی میانگین قیمت در سه‌ماه شد؛ اما افت ماهانه ‌قیمت در فاصله تیر تا پایان مهر باعث شد نرخ میانگین در این 4 ماه حدود 11 درصد کاهش یابد و صعود بهاری را جبران کند. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با تاکید براینکه بررسی آخرین وضعیت بازار مسکن نشان می‌دهد سطح قیمت در آبان‌ در مقایسه با ماه قبل از آن، بدون تغییر ثابت مانده است، گفت: با توجه به رفتار متعاملین مسکن در ماه آبان و همچنین تاثیری که توافق هفته‌گذشته مذاکرات ژنو در بازار ماه‌های آتی خواهد داشت، به نظر می‌رسد هم‌اکنون حباب قیمت مسکن تخلیه شده است و در ثلت آخر سال92 -4ماه پایانی سال- شاهد عدم هر نوع نوسان ماهانه –چه افزایشی و چه کاهشی- باشیم. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بازار مسکن علاوه بر اینکه در مقایسه ماهانه –ماه‌های سال92- حکایت از ثبات‌‌نسبی در حال ‌‌حاضر دارد بلکه در مقایسه با سال قبل نیز آرام‌تر شده است. درباره ثبات فعلی می‌توان گفت، رشد مثبت ماهانه قیمتمسکن در بهار امسال، تحت‌تاثیر نزول ماهانه قیمت در تابستان هم‌اکنون جبران شده است.  درباره آرامش قیمت نیز مشخص است که میانگین رشد نقطه‌به‌نقطه از 68 درصد در فصل بهار (نسبت به بهار91) به 43 درصد در تابستان (نسبت به تابستان91) رسیده و هم‌اکنون نیز نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه قیمتمسکن در آبان‌ماه معادل 25درصد شده است که این وضعیت نیز نشان‌دهنده آرام‌شدن بازار در مقایسه با سال قبل است.
آغاز رونق معاملات
پیش‌تر برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند معاملات مسکن از سال آینده رونق می‌گیرد، اما اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن حاکی است: همزمان با توقف نوسان ماهانه قیمت در آبان‌ماه امسال، خرید و فروش آپارتمان نیز در شهر تهران رونق گرفته و به‌رغم انتظار در کاهش مبادلات ملکی در نیمه‌پاییز، اما حجم معاملات در آبان‌ نزدیک به 20درصد نسبت به مهرماه افزایش پیدا کرد.
چگینی در این باره گفت: آنچه بیش از سایر گزینه‌ها، محتمل به نظر می‌رسد این است که در زمستان امسال، با بازگشت اطمینان به بازار، به مرور متقاضیان مصرفی که خرید خود را در نیمه اول سال به تعویق انداخته بودند، وارد بازار می‌شوند و در نتیجه، تعداد معاملات تا حدودی افزایش می‌یابد. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن افزود: دو مولفه امنیت اقتصادی و چشم‌‌‌انداز آتی برای فعالان بازار مسکن اهمیت دارد و وقتی هر دو آنها از بهبود شرایط حکایت می‌کند، میل به انجام معامله در این بازار افزایش پیدا می‌کند. چگینی درباره سرنوشت بازار مسکن در این دوره با توجه به تاثیر نتیجه مذاکرات ژنو، تصریح کرد: تا پیش‌از این، چشم‌انداز مبهم و عدم شفافیت در فضای اقتصادی و سیاسی، گرایش سرمایه‌گذاران را به سمت بازارهای زودبازده و زود نقدشونده برده بود. این بازارها همچون سکه، ارز و طلا منافعی برای اقتصاد ندارند و فقط سرعت گردش پول را افزایش می‌دهند و تورم ایجاد می‌کنند؛ اما در حال حاضر انتظار عقلایی از فعالان اقتصادی این است که سرمایه‌ها را از بازارهای زودبازده به سمت بازارهایی مثل بورس و ساخت‌وساز حرکت دهند.
امیدواری به رسوب منابع در بازار
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی مسکن تاکید کرد: در شرایط آرامش اقتصادی که هم‌اکنون در بازار مسکن برقرار شده است، این امیدواری وجود دارد که منابع‌مالی در بازار رسوب کند و با پایین‌آمدن سرعت گردش پول، گرایش به سمت پس‌انداز و در نتیجه پرهیز از سفته‌بازی به رفتار غالب فعالان این بازار بدل شود تا برنامه‌ای که دولت در حوزه صندوق‌های سپرده‌گذاری مسکن به دنبال آن است؛ یعنی تامین وام از محل پس‌انداز، بهتر محقق شود.
اگر نقدینگی وارد خرید مسکن شود ...
چگینی در پاسخ به این پرسش که «آیا خروج سرمایه‌‌ها از بازارهای سکه و ارز و ورود آنها به بازار مسکن، قیمت را تحریک نخواهد کرد؟» گفت: در ماه‌های آینده بازارهای مسکن و سهام جایگزین بازارهای زودبازده در جذب سرمایه‌ها و بخشی از نقدینگی‌ خواهند شد، اما بازدهی مطلوب بورس در حال‌حاضر، بازار سهام را گزینه اول جذب سرمایه کرده است. ضمن اینکه جامعه تقاضا در بازار مسکن هم‌اکنون ظرفیت پذیرش شوک‌قیمت را ندارد و از سوی دیگر حتی در سال‌هایی که التهاب اقتصادی بوده، منحنی قیمتمسکن دوبار در یکسال جهش نکرده است؛ بنابراین امسال با توجه به جهشی که در بهار اتفاق افتاد و همچنین عدم کشش درآمد و قدرت خرید خانوارها، حتی انتظار افزایش دوباره قیمت هم قابل طرح نیست. خصوصا که در سال‌جاری وضعیت درآمدی خانوارها از وضعیت مناسبی برخوردار نمی باشد تا کشش درآمدی خانوارها بتواند افزایش قیمت‌ها را پشتیبانی کند.
وی تصریح کرد: در ماه‌های آینده به تدریج ساخت‌وساز رونق می‌گیرد و هزینه تمام‌شده مسکن نیز با توجه به سیاست انقباضی دولت برای مهار تورم و نقدینگی و همچنین روند کاهشی قیمت مصالح‌ساختمانی، پایین خواهد آمد.
مالیات برای تشویق رسوب سرمایه‌ها
مدیرکل برنامه‌ریزی مسکن همچنین گفت: بسته‌مالیاتی قابل اجرا برای مهار سوداگری و معاملات سفته‌بازانه در بازار مسکن، در حال تدوین است و مالیات‌ها به گونه‌ای تعریف شده که مالکان به رسوب‌سرمایه‌های ملکی خود تشویق شوند تا خرید و فروش مکرر و کوتاه‌مدت آنها.