راهکارحقوقی برای قراردادهای پیش‌فروش ساختمان

تاریخ: 1394/07/14


 رئیس کانون سردفتران و دفتریاران کشور از هماهنگی با شهردار تهران برای حل مشکلات مربوط به پیش‌فروش ساختمان خبر داد و به همشهری گفت: «در گفت‌وگویی که با دکتر قالیباف داشتم قرار شد مسئله پیش‌فروش ساختمان و ‌مسائل مربوط به شهرداری در این قانون به معاون شهرسازی شهرداری ارجاع داده شود تا صدور شناسنامه فنی برای هر واحد ساختمانی به سرعت انجام شود.

»

محمدرضا دشتی‌اردکانی با بیان اینکه تا زمان آمادگی کامل شهرداری تهران برای صدور این شناسنامه‌ها که جزئی از قانون پیش‌فروش ساختمان هستند دفاتر اسناد رسمی کار ثبت پیش فروش را متوقف نمی‌کنند، افزود: «در این مدت دفاتر با تنظیم سند تعهد به بیع در دفاتر اسناد رسمی می‌توانند خواسته متقاضیان پیش‌خرید و پیش فروش ساختمان را جامه عمل بپوشانند.» وی با تأکید براینکه این سند جدید نیست و در اسناد تنظیمی دفاتر اسناد رسمی از قبل موجود بوده درباره اینکه آیا تنظیم این سند نیازی به صدور شناسنامه فنی ساختمان دارد، گفت:‌ «هنگامی که تعهد طرفین به‌صورت رسمی به ثبت رسید هر یک از دوطرف معامله می‌توانند درصورت نقض تعهد از طرف مقابل از دفاتر اسناد رسمی درخواست صدور اجراییه داشته باشند.»

به گفته وی و مطابق ماده30 دفاتر اسناد رسمی، دفاتر اسناد رسمی مکلفند نسبت به تنظیم اسناد مراجعین اقدام کنند، مگر اینکه این اقدام مخالف با قوانین و مقررات، نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد. به این ترتیب چون قرارداد تعهد به بیع مشمول هیچ‌یک از این محدودیت‌ها نیست براساس ماده10 قانون مدنی معتبر و تنظیم آن بلامانع است. قانون پیش فروش که تیر‌ماه سال‌جاری و به‌منظور جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری، جعل اسناد و فروش معاملات معارض تدوین شده بود در سراسرکشور اجرایی و آیین‌نامه آن ابلاغ شد. با ابلاغ این قانون، برای واحد‌های پیش فروش هم سند صادر می‌شود و این سند تا زمان پایان ساخت، اخذ پایان کار و صدور سند تک‌برگی اصلی معتبر خواهد بود.به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود حجم زیادی از کلاهبردی‌ها در این زمینه کاهش یابد. خریداران نیز می‌توانند با اطمینان خاطر و با احراز مالکیت اقدام به پیش خرید کنند.مدارک مورد نیاز برای تنظیم سند پیش‌فروش ساختمان، شناسنامه فنی ساختمان، پروانه ساخت، استعلام ثبت از ادارات، ثبت بیمه‌نامه و سند مالکیت است.