بعد از تهران، قزوین در گرانی مسکن می‌تازد

تاریخ: 1393/08/21


 رئیس اتحادیه املاک قزوین گفت: استان قزوین از نظر گرانی مسکن بعد از تهران، رتبه دوم کشوری را دارد.

یوسف عبدی شیخلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، اظهارکرد: اگرچه بازار مسکن در استان قزوین در حال رکود نیست اما از نظر گرانی، قزوین نسبت به کلان‌شهرها در رکود است و در حال حاضر بعد از تهران، استان قزوین را می‌توان دومین شهر گران کشور از لحاظ مسکن دانست.

وی افزود: خیابان‌های فردوسی، ولایت و خیام گران‌ترین و خیابان‌های راه‌آهن، ایران گاز و مناطق جنوب شهر را می‌توان ارزان‌ترین قسمت شهر قزوین دانست، همچنین قیمت هر مترمربع زمین را می‌توان بین یک میلیون و 200 هزار تومان تا 3 میلیون و 500 هزار تومان دانست.

رئیس اتحادیه املاک قزوین تصریح کرد: اگر بخواهیم در منطقه جنوب شهر قزوین یک خانه با متراژ پایین خریداری کنیم باید حداقل 60 میلیون تومان و برای گران‌ترین خانه هم حداقل 600 میلیون تومان سرمایه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: قزوین همچنین دومین شهر پر معامله کشور است به طوری که در 6 ماهه نخست سال جاری 8 هزار و 192 قرارداد اجاره‌نامه امضاشده است و شاهد افزایش 15 درصدی معاملات ملکی بوده‌ایم.

عبدی در ادامه با اشاره به مسکن مهر اضافه کرد: اگرچه مسکن مهر برای کمک به اقشار کم‌درآمد تهیه‌ شده است اما مورد تأیید نیست چراکه سبب ایجاد حاشیه‌ نشینی شده است و افراد مختلف با پرداخت مبلغی حدود 40 میلیون تومان مسکنی با کمترین امکانات معیشتی که از نظر سازه نیز دچار مشکل است تهیه می‌کند.

وی افزود: با احتساب وام و تکمیل کردن تجهیزات داخلی ساختمان مانند پکیج و کابینت هزینه خرید مسکن مهر حدود 60 میلیون تومان می‌شود این در حالی است که با پرداخت همین مبلغ می‌توان در شهرک‌های اطراف قزوین و در مناطق جنوب شهر مسکن تهیه کرد.

رئیس اتحادیه املاک قزوین خاطرنشان کرد: اغلب افرادی اقدام به خرید مسکن مهر کردن که توان پرداخت اجاره خانه ندارند و این در حالی است که در حال حاضر باید ماهانه مبالغی حداقل 250 هزار تومان بابت اقساط وام پرداخت کنند.

عبدی تاکید کرد: افزایش مبلغ وام خرید و ساخت مسکن سبب می‌شود که بازار مسکن بدون تورم رونق پیدا کند.