اخبار و مقالات

تاریخ: 1393/08/03


هیأت دولت هفته گذشته طی مصوبه‌ای وام ساخت مسکن برای احیای بافت‌های فرسوده را در کلانشهرها با اولویت زوج‌های جوان و اقشار کم‌درآمد از ۳۰میلیون تومان به ۵۰میلیون تومان افزایش داد و وام ودیعه مسکن برای سکونت در دوره ساخت را از ۱۰به ۲۰میلیون تومان رساند.

نرخ سود بانکی نیز در این بخش توسط دولت کاهش یافت. وام ساخت مسکن که ارتباطی با وام خرید ندارد، برای سال93و94 در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200هزارنفر 40میلیون تومان و در سایر شهرها 30میلیون تومان تعیین شده است. برای بررسی جزئیات پرداخت این وام با محمدسعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت‌وگو کرده‌ایم.

مصوبه 50میلیونی وام مسکن چه زمان اجرا می‌شود؟

ابتدا بانک مرکزی باید بانک‌های عامل را برای اعطای این وام مشخص کند. در مصوبه قبلی 6 بانک برای این کار اعلام شده بود که باید دید در این نوبت بانک مرکزی چه بانک یا بانک‌هایی را برای این امر معرفی می‌کند. در مرحله بعد باید سهمیه هر کدام از این بانک‌ها با توجه به مجموع 300هزار فقره در سال به تفکیک مشخص شود. مرحله سوم این است که دستورالعمل اجرایی آن برای بانک‌ها در مناطق مختلف بسته به آنچه در مصوبه دولت آمده، تعیین و ابلاغ شود. طی این مراحل حداکثر یک‌ماه زمان می‌برد.

چه تضمینی هست که این مصوبه نیز به سرنوشت مصوبه قبلی دچار نشود؟

در مصوبه قبلی واگذاری وام از محل منابع داخلی بانک‌ها درنظر گرفته شده بود. در این شرایط بانک‌های عامل تمایلی به پرداخت این وام از خود نشان نمی‌دانند به همین دلیل بخش اعظمی از تعهدات مصوب شده اجرا نشد اما در مصوبه جدید دولت تعهد داده است که مابه‌التفاوت نرخ سود رایج بانکی با سود این وام را به بانک پرداخت کند. در این صورت بانک‌ها می‌توانند طبق بند6 این مصوبه نرخ سود رایج را از محل منابع دولت اخذ کنند.

دولت این مابه‌التفاوت را از چه محلی تأمین خواهدکرد؟

از محل هدفمندسازی یارانه‌ها سود بانکی پرداخت خواهد شد.

نرخ سودی که متقاضیان باید بپردازند چقدر است؟

دولت تعهد کرده که 9درصد از سود بانکی در وام ساخت بافت فرسوده و 10درصد از سود بانکی در وام ودیعه مسکن را پرداخت کند. سهم متقاضی نیز در واقع نرخ سود مصوبه بانکی منهای سهم دولت خواهد بود. در شرایط فعلی اگر نرخ سود 22درصدی تسهیلات را درنظر بگیریم، سهم متقاضی در وام ودیعه 12درصد و در وام ساخت 13درصد سود خواهد بود.